Udostępnij:

Najfajniejsze gry planszowe do grania ze znajomymi

Najfajniejsze gry planszowe do grania ze znajomymiFot. shutterstock.com

Podczas gdy wiele gier planszowych wymaga gry w duże grupy osób, istnieje wiele innych, które wymagają tylko jednej lub dwóch osób. Tutaj zebraliśmy najlepsze gry dla niewielkiej liczby graczy, na przykład par lub współlokatorów, pozwalające im na wiele godzin wspólnej zabawy! Może być to świetna odskocznia do momentu, gdy verde casino bez depozytu bonus zupełnie nowy opublikuje.

Wszyscy znamy i kochamy klasyczne gry, takie jak:

 • Monopoly, 
 • Detective, 
 • Magia i Miecz,
 • Game of Life, 
 • War i wiele innych.

Z pewnością mają one swoje miejsce w naszych sercach. Ale dziś odkryjmy gry, które zdobywają sobie uznanie coraz większej liczby graczy na całym świecie! Wybraliśmy tytuły z ciekawymi motywami i bardzo kreatywnymi pomysłami będące w stanie zapewnić wspaniałe chwile ze znajomymi! 

Najlepsze gry planszowe dla dwóch lub więcej graczy

Chociaż większość z nich jest przeznaczona dla dwóch graczy, są takie, w które może grać więcej osób — ale te wybrane tutaj są generalnie przyjemniejsze, gdy gra tylko we dwoje.  Aby ułatwić znalezienie tej odpowiedniej pozycji dla siebie, uporządkowaliśmy gry według poziomu trudności — dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych.

Patchwork

Ta gra jest arcydziełem mistrza gier Uwe Rosenberga, która uważana jest za numer 1 na świecie w kategorii rozrywek dla dwóch graczy. Patchwork to gra planszowa dla 2 osób, w której czas rozgrywki wynosi około 20 minut.

W tej grze celem jest stworzenie patchworkowej kołdry z elementów leżących na stole. Każdy gracz musi stworzyć swoją kołdrę (reprezentowaną przez pojedynczą planszę) w najlepszy możliwy sposób i z najlepszych dostępnych elementów. Aby to zrobić, gracze będą musieli wydać swoje żetony (które w grze pełnią rolę pieniędzy) oraz spożytkować odpowiednio dostępny czas (który będzie kontrolował czas trwania rozgrywki). Na koniec gracz z największą liczbą żetonów wygra! Problem polega na tym, że za każde puste miejsce, które gracz pozostawi na swojej indywidualnej planszy, straci punkty.

Secret Code

Secret Code to bardzo interesująca gra, w której rozkodujesz najtrudniejsze szyfry i będziesz musiał zidentyfikować swoich tajnych agentów za pomocą kodu, który jest tylko słowem. Grupa jest podzielona na 2 drużyny, z których każda ma swojego mistrza szpiegów. Na stole leży kilka kart z kryptonimami, ale tylko mistrzowie szpiegów wiedzą, które kody należą do agentów z ich drużyny, przeciwników, zwykłych obywateli lub zabójcy. Używając tylko słowa i liczby, każdy szpieg daje swojemu zespołowi wskazówki, kim są jego agenci. Celem gry jest odkrycie wszystkich agentów w swojej drużynie, bez wybierania zabójcy.

Santorini

To czysta gra strategiczna i jedna z najfajniejszych produkcji ostatnich czasów. Santorini kojarzy się nam oczywiście z piękną, białą architekturą i niebieskimi kopułami tej słynnej greckiej wyspy. Santorini rzuca Ci wyzwanie zbudowania wieży, zanim zrobi to przeciwnik. Koncepcja jest prosta, ale kiedy zmierzysz się ze znajomym i oboje spróbujecie jak najlepiej wykorzystać małą planszę (z niewielką przestrzenią do działania), zobaczysz od razu, jak trudne i frustrujące (w dobrym tego słowa znaczeniu!) to zadanie może się okazać. 

Hive

Hive trochę przypomina szachy pod względem strategii i dostępnych ruchów, ale ze świetnymi figurami i bez szachownicy. Jest uważana za jedną z najbardziej strategicznych gier na rynku i może wydawać się trochę skomplikowana, ale za to jest w 100% zabawna!  Każda płytka ma postać owada, a każdy owad ma rodzaj ruchu, który należy wykonać. Celem gry jest całkowite okrążenie królowej pszczół przeciwnika. Gra jest szybka i łatwa do opanowania, ale dostępna strategia sprawia, że jest ona niezwykle złożona, niezależnie od tego, czy jest to Twój pierwszy, czy setny raz. Przenośne, żywiczne płytki gry ułatwiają również zabranie gry w dowolne miejsce.

Klask

Klask przedstawia się jako skrzyżowanie piłkarzyków i cymbergaja, podczas którego gracze stają naprzeciw siebie i za pomocą uchwytu magnetycznego oraz napastnika próbują strzelić sobie nawzajem bramki. Chociaż samo założenie jest proste, Klask dodaje dodatkowy poziom trudności, umieszczając pułapki magnetyczne wzdłuż planszy: podejdź zbyt blisko, a jedna przyczepi się do atakującego, a jeśli zostaniesz złapany dwa razy, przeciwnik wygrywa i rozpoczyna nową rundę.

Fungi

Fungi to gra dla 2 graczy polegająca na zbieraniu kart. Celem gry jest zostanie graczem z największą liczbą „Punktów Smaku” na koniec gry. W tym celu każdy gracz musi zebrać i ugotować grzyby. Gra wykorzystuje dwie talie: talię dzienną z różnymi rodzajami grzybów, koszy, patelni, jabłecznika, masła i małą talię nocną z grzybami w świetle księżyca.

Pandemic

Współpraca zamiast rywalizacji! W Pandemic przeciwnikiem jest sama gra! To jedna z nielicznych gier, w których do zwycięstwa potrzebna jest współpraca. Zbierz swoją ulubioną drużynę przyjaciół, aby uratować świat przed śmiertelnymi chorobami. Każdy gracz wciela się w rolę specjalisty i próbuje wyeliminować 4 rodzaje chorób rozsianych po całej planszy. Gracze otrzymują karty z rodzajami akcji, które mogą wykonać w każdej turze, a także karty informujące o rozprzestrzenianiu się chorób. Celem gry jest stworzenie strategii znalezienia lekarstwa na 4 choroby, zanim wszystko zostanie skażone.

Nazwa gry
Liczba graczy
Czas trwania rozgrywki
Patchwork

2

20 minut
Secret Code
2 i więcej
20 minut
Santorini
2 - 4Ok. 30 minut
Hive
220 minut
Klask
215 minut
Fungi
240 minut
Pandemic
2 - 440-60 minut

Autor: Marcin Kowalczuk

Data opublikowania: 17.09.2023 18:48

Polecane

 1. FAME Friday Arena 2 karta walk - kto wystąpi?FAME Friday Arena 2 karta walk - kto wystąpi?

  Nadszedł czas na jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w świecie mieszanych sztuk walki i sportów kontaktowych – FAME Friday Arena 2. Tym razem, widzowie mogą spodziewać się nie...

 2. FAME Friday Arena 2: kiedy, gdzie, dataFAME Friday Arena 2: kiedy, gdzie, data

  Pierwsza odsłona FAME Friday Arena była wielkim wydarzeniem w świecie sportów walki. Po takim wydarzeniu, poziom oczekiwań na drugą edycję jest wysoki.Jeśli poczułeś niedosyt po pierwszym...

 3. Fame MMA 20 - kto wystąpi? kiedy? gdzie?Fame MMA 20 - kto wystąpi? kiedy? gdzie?

  Bez wątpienia, Fame MMA 20 zanosi się na wyjątkowe wydarzenie. Co organizatorzy mają dla nas w zanadrzu tym razem?  Harmonogram Wydarzenia Niebawem, bo już 18 listopada 2023 roku,...

Najfajniejsze gry planszowe do grania ze znajomymi

Zgłoś błąd