Udostępnij:

Najskuteczniejsze systemy bukmacherskie

Fot. shutterstock.com

Gracze zakładów bukmacherskich nieustannie szukają sposobu, który zapewni im wysokie wygrane i zysk w długofalowej perspektywie. Coraz większą popularnością cieszą się systemy bukmacherskie. Na licznych forach poświęconych zakładom wzajemnym pojawiają się o nich różne opinie. Niektórzy gracze twierdzą, że ogranie bukmachera jest niemożliwe, ze względu na jego wieloaspektową przewagę nad graczem, inni z kolei systemy bukmacherskie uważają za klucz do regularnego profitu. To, że systemy są kluczem do ogrania bukmachera, to nieco zbyt odważna teza. Pozwalają one jednak na pewno zmniejszyć przewagę bukmachera i przy odrobinie szczęścia dać szansę na zysk.    

System bukmacherski - co to?

Systemy bukmacherskie dotyczą przede wszystkim stawkowania postawionych zakładów. Obstawiana dyscyplina, rodzaje zdarzeń oraz częstotliwość nie są kluczowe w tym przypadku. Głównym założeniem systemów bukmacherskich jest minimalizacja ryzyka oraz możliwie największe zyski. System bukmacherski określa dobór stawek na zakłady w perspektywie długoterminowej. Inwestycje w odpowiedniej wysokości o określonych kursach mogą doprowadzić do zysku nawet przy początkowych stratach kapitału. Kluczowa w tym przypadku będzie regularność i opanowanie, przed chęcią  “odegrania się”.

W przypadku dużej skuteczności i systematyczności systemy bukmacherskie mogą okazać się naprawdę skuteczne. Warto więc poznać najlepsze z nich i spróbować je wdrożyć podczas obstawiania zakładów bukmacherskich.

Jak grać systemem bukmacherskim?

Zanim poznasz rodzaje systemów bukmacherskich i wybierzesz odpowiadający Ci wariant, warto poznać ogólne zasady, jak grać systemem. Być może przedstawiony etos będzie wydawał się nieco banalny, trzeba jednak wziąć go na poważnie, gdyż jest kluczem do finalnego sukcesu.

Kluczem do skutecznego grania systemem bukmacherskim jest rozsądne zarządzanie budżetem. Zakłady bukmacherskie wzbudzają w graczach bardzo wiele skrajnych emocji, więc niekiedy ciężko o restrykcyjne trzymanie się założeń. Ponadprogramowe zakłady w mniej lub bardziej kontrolowanym stopniu, sprawią, że wybrany przez Ciebie system traci swoją skuteczność i jego użytkowanie nie będzie miało sensu. Przede wszystkim więc musisz sobie uświadomić, że odgrywanie się po przegranym zakładzie, to pierwszy stopień do bankructwa. Zaczęliśmy grać systemem, żeby osiągnąć pewien cel i tego należy się trzymać.

Zanim zaczniemy stosować się do zasady “rozsądne zarządzanie budżetem” trzeba go przede wszystkim ustalić. Pula środków na zakłady nie powinna być destrukcyjna dla naszego ogólnego budżetu. Nie możemy pozwolić, by środki inwestowane w zakłady bukmacherskie doprowadziły nas do zadłużeń i zabrały płynność finansową. Zanim więc zasiądziesz to gry, przekalkuluj dokładnie, jaką kwotę jesteś w stanie wydać w perspektywie np. miesiąca. Jeśli typy okażą się nietrafione, a budżet się wyczerpie, czekamy cierpliwie na następny okres, w którym będziemy mogli przeznaczyć kolejną sumę na zakłady.

Pamiętaj, że nie ma systemu bukmacherskiego, który gwarantowałby pewną wygraną. Zawsze istnieje ryzyko, a na powodzenie całego procesu wpływa bardzo wiele czynników, w tym tak losowe aspekty, jak szczęście.

Rodzaje systemów bukmacherskich

Systemów bukmacherskich jest niezwykle dużo. Różnią się one pod względem wysokości stawki, przedziału kursów, potencjalnego zysku oraz ryzyka. Które systemy bukmacherskie są najchętniej stosowane? Ze względu na obecny w Polsce podatek od gier niektóre systemy, takie jak np.: progresja Martingale’a są kompletnie nieopłacalne i bezcelowe. Dlatego też niektóre z popularnych pozycji nie zostaną uwzględnione w zestawieniu. 

Płaska stawka

Jest to jeden z najczęściej stosowanych systemów bukmacherskich. Jest idealny dla początkujących graczy ze względu na swoją prostotę. Początkowo należy ustalić przedział kursów, jaki będą wynosiły zakłady. Z reguły gracze wybierają jedną z trzech wartości (poniżej 2.00, przedział 2.00 i 5.00 oraz większe niż 5.00). Kolejną kluczową kwestią jest dobór stawki nie większy niż 5% środków przeznaczonych na grę. System nie przyniesie kolosalnych zysków, ale jest uznawany za bardzo bezpieczny. Ze względu na stawki nieprzekraczające 5% bankrollu, ciężko o utratę wszystkich pieniędzy.

Kryterium Kelly’ego

System oparty na wzorze Kelly’ego wymaga od graczy już dosyć sporej wiedzy sportowej i bukmacherskiej. Podczas gry tą metodą warto korzystać z tzw. valuebetów, czyli meczów, w których kurs jest zbyt wysoki w porównaniu do możliwości jego wejścia. Wzór Kelly’ego pomaga obliczyć stawkę, którą powinniśmy zainwestować w dany zakład. Wyliczamy go ze wzoru:

Stawka = [K * (p * k - 1)] / (k-1)

K - kapitał

p - prawdopodobieństwo szans trafienia typu wg gracza (podane w %)

k - kurs

Przykładowo, obstawiamy kurs 3.00, a nasz budżet wynosi 300 PLN. Szacujemy, że mamy 50% szans na trafienie zdarzenia.

Stawka = [300 PLN * (50% * 3 - 1)] / (3-1) = [300 PLN *(1.5 - 1)] / 2 = [300 PLN * 0.5] / 2 = 150 / 2 = 75 PLN

Piętnastka

Jest zwana także systemem bezpiecznego podwajania. Nazwa wzięła się od ilości etapów, które składają się na cały proces. W tym przypadku gracze obstawiają kurs wahający się w okolicach 3 (w klasycznej wersji kurs wynosi 2.00, w Polsce musi być wyższy ze względu na podatek od gier). W przypadku serii wygranych, w co drugim zakładzie połowa środków trafia do budżetu ogólnego. Nawet w razie porażki gracz może kontynuować grę dzięki odłożonym środkom. System ten, choć prosty wymaga sporego zaangażowania ze strony gracza. Kluczem będą odpowiednio analizowane spotkania, które zapewnią dłuższą passę wygranych.

Przykład funkcjonowania systemu podczas początkowych etapów bez uwzględnienia podatku od gry.

Etap nr 1: 2 PLN x 2.00 = 4 PLN (2 PLN do budżetu)

Etap nr 2: 2 PLN x 2.00 = 4 PLN

Etap nr 3: 4 PLN x 2.00 = 8 PLN (4 PLN do budżetu)

Etap nr 4: 4 PLN x 2.00 = 8 PLN….

Który system bukmacherski wybrać?

Wybór systemu bukmacherskiego to sprawa całkowicie indywidualna. W Polsce dodatkowo niektóre systemy ogranicza podatek od gry, który wynosi 12%. W jego przypadku niektóre systemy oparte na podwajaniu stawki są całkowicie nieużyteczne ze względu na duże ryzyko i mikroskopijne zyski. Strategię trzeba przede wszystkim dopasować do znajomości gracza na sporcie i mechanizmów bukmacherskich. Istotny także jest budżet, który w przypadku niewielkiej kwoty również ogranicza graczy przy niektórych wyborach. Początek przygody z systemami bukmacherskimi warto zacząć od czegoś prostego jak np.: płaska stawka. W przypadku bardziej zaawansowanych graczy niezwykle opłacalny wydaje się system bazujący na wzorze Kelly’ego.

Autor: Sebastian Nowak

Polecane

  1. PKO BP Ekstraklasa. Gdzie oglądać sezon 2021/22PKO BP Ekstraklasa. Gdzie oglądać sezon 2021/22

    Poważne granie w sezonie 2021/22 musimy zacząć od polskiej ligi. PKO BP Ekstraklasa wróciła bowiem najszybciej, dlatego tak naprawdę nie pozostaje nam nic innego, niż oglądanie poczynań...

  2. Najskuteczniejsze systemy bukmacherskieNajskuteczniejsze systemy bukmacherskie

    Gracze zakładów bukmacherskich nieustannie szukają sposobu, który zapewni im wysokie wygrane i zysk w długofalowej perspektywie. Coraz większą popularnością cieszą się systemy bukmacherskie....

  3. Zakłady bez ryzyka u bukmacherówZakłady bez ryzyka u bukmacherów

    Zakład bez ryzyka to niezwykle popularny bonus u legalnych polskich bukmacherów. Według wielu graczy jest on jednym z najatrakcyjniejszych bonusów. Znajduję się bardzo często w ofercie...

Najskuteczniejsze systemy bukmacherskie

Zgłoś błąd