Udostępnij:

Kto faworytem do mistrzostwa w F1?

Kto faworytem do mistrzostwa w F1?Fot. shutterstock.com

Zawody F1 są najbardziej prestiżowymi międzynarodowymi wyścigami samochodowymi, cykl jest regularnie rozgrywany od 1950r. Fani pokochali te zawody w których udział biorą najlepsi na świecie kierowcy wyścigowi, którzy ścigają się w jednomiejscowych samochodach o otwartym podwoziu. Cykl rozgrywany w sezonie 2022, również przyniesie fanom F1, całą masę pozytywnych wzruszeń. 

Co wiadomo o cyklu F1, w sezonie 2022? 

Sezon zaczął się w marcu 2022r., kiedy to odbyło się GP Bahrajnu, w sumie rozegranych zostanie trzynaście zawodów Grand Prix, po zsumowaniu punktów wybrany będzie zwycięzca, którym zostanie kierowca mogący poszczycić się największą liczbą punktów. Triumf w całym cyklu wiążę się z olbrzymim prestiżem, zwycięzcy wpisane są do annałów F1. Ostatnimi czasy, o palmę pierwszeństwa walczyli między sobą, Brytyjczyk Lewis Hamilton, który jest kierowcą Mercedesa oraz Max Verstappen, który pracuje na chwałę stajni Red Bull Racing. Dla wielu nieoczekiwanie, bardzo dobrze obecny sezon rozpoczął Charles Leclerc, który jest kierowcą Ferrari, Max Verstappen jak zwykle trzyma wysoki poziom, Brytyjczyk Hamilton początku sezonu z pewnością nie zaliczy do szczególnie udanych. Póki co, aktualnie najlepiej punktującym zawodnikiem Mercedesa jest George Russell, co może stanowić swego rodzaju niespodziankę. Wszystko to powoduje, że fani F1, jeszcze chętniej będą śledzili transmisje Formuły 1. Prawa do transmitowania Formuły 1, są w posiadaniu Eleven Sports. 

Kolejnym Grand Prix, są zawody które odbędą się 22 maja w Circuit de Barcelona- Catalunya, jest to Grand Prix Hiszpanii. Z dobrej strony będą chcieli więc pokazać się Hiszpanie, Carlos Sainz z Ferrari, Fernando Alonso z Alpine. 

transmisje Formuły 1

Co należy ponadto wiedzieć o F1? 

Warte odnotowania jest to, że poza zawodami, które mają wyłonić najlepszego kierowcę, bardzo prestiżowa jest również rywalizacja o to, która stajnia zgarnie tytuł najlepszego konstruktora. Zazwyczaj jest tak, że laur ten zdobywa drużyna, która w swych szeregach ma najlepszego kierowcę, dlatego też teraz jako faworyci stawiani są: Ferrari oraz Red Bull. Musisz wiedzieć, że na samym początku, nie przyznawano nagrody dla najlepszego konstruktora, jednakże podjęto decyzję, by taki laur przyznawać, gdyż tak naprawdę bez wsparcia od stajni, żaden, nawet najlepszy zawodnik nie będzie mógł skutecznie rywalizować o tytuł mistrzowski, to ekipa pracuje na sukces kierowcy, zwłaszcza teraz, kiedy to o triumfie bądź o porażce, decydują ułamki sekund oraz detale. Tak naprawdę, od sezonu 1958 zaczęto wyróżniać konstruktorów, tworząc w tym celu specjalny ranking. Warto odnotować, że pierwszym triumfatorem został zespół Vanwall. 

Najlepsi konstruktorzy

Historia pokazuje, że najlepszych konstruktorów ma Scuderia Ferrari, który zdystansowała rywali w tej kategorii. Bardzo korzystny wynik odnotowali w przeszłości również konstruktorzy Williamsa, McLarena oraz Mercedesa. W obecnej edycji, szczególne apetyty na triumf mają konstruktorzy Red Bulla, gdyż jak dotąd pozostawali w tyle, za potentatami. 

Część typerów, oprócz zwycięzcy całego cyklu, stawia też na to, która ekipa wygra w klasyfikacji konstruktorów, zaś część legalnych operatorów zakładów wzajemnych pozwala na wytypowanie najlepszego kierowcy+ najlepszego konstruktora, w ramach pojedynczego zakładu. Zdaniem analityków branży bukmacherskiej, najbardziej prawdopodobne jest, że po tytuł sięgnie Verstappen, zaś najlepszym teamem zostanie Red Bull. Oczywiście, przyszłość pokaże, czy rzeczywiście tak będzie, jednak jest to bardzo realne. 

Autor: Sebastian Nowak

Data opublikowania: 04.07.2022 08:38

Polecane

  1. Jak sport zmienił naszą kulturę?Jak sport zmienił naszą kulturę?

    Sport od zawsze odgrywał znaczącą rolę w kształtowaniu się wszystkich kultur na świecie. W dzisiejszych czasach - czasach internetu oraz telewizji wszystko jest na wyciągnięcie ręki....

  2. Jak dołączyć do projektu „Poznaj Polskę na Sportowo”? Jak dołączyć do projektu „Poznaj Polskę na Sportowo”? 

    Jak dołączyć do projektu „Poznaj Polskę na Sportowo”? Warunkiem koniecznym, który pozwala na przyłączenie do projektu, jest przynależność klubu do PZPN. Osoba, która  posiada...

  3. Dudelange rywalem Lecha w ostatniej rundzie Ligi KonferencjiDudelange rywalem Lecha w ostatniej rundzie Ligi Konferencji

    Rozpoczęła się 3 runda eliminacji do Ligi Konferencji UEFA. Mamy w grze dwa polskie kluby, w tym mistrza Polski, a więc Lecha Poznań. Ten poleciał i zwyciężył na Islandii mierząc się...

Kto faworytem do mistrzostwa w F1?

Zgłoś błąd