Udostępnij:

Wpływ cyfryzacji i nowych technologii na rozwój e-sportu

Wpływ cyfryzacji i nowych technologii na rozwój e-sportuFot. shutterstock.com

Pomimo początkowych wątpliwości co do tego, czy e-sport ma szansę zdobyć popularność szerokiego grona graczy, nikt nie ma już wątpliwości, że ta wyjątkowa dyscyplina sportowa stała się potęgą, wartą miliony dolarów. Na świecie są miliony kibiców e-sportu, którzy z zapartym tchem śledzą swoje ulubione drużyny i sami grają w najpopularniejsze gry gatunku. Z drugiej strony tym, co różni e-sport od innych dyscyplin sportowych, jest fakt, że poszczególne gry należą do swoich wydawców, którzy bezpośrednio zarabiają na popularności swoich produktów.

Według badań firmy Newzoo rynek e-sportu ma w 2022 roku osiągnąć przychody rzędu 1,8 miliarda dolarów. Na rozwój i popularyzację e-sportu ogromny wpływ będzie miał postęp technologiczny. Najważniejsze trendy na ten rok przedstawiamy w poniższym artykule.

Rozwój Internetu i popularyzacja e-sportu

Ogromny wpływ na poszerzanie zasięgu e-sportu ma coraz szybszy internet, który bezpośrednio wpływa na jakość streamingu, prędkość rozrywki oraz zyski sponsorów. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 4 lat szybkość Internetu na świecie wzrosła o 30%. Rozwój technologii sprzyja rosnącemu zaangażowaniu fanów w oglądanie turniejów na żywo w doskonałej jakości oraz konsumpcję treści.

Wprowadzenie sieci 5G na szeroką skalę pozwoli wydawcom na tworzenie jeszcze bardziej zaawansowanych graficznie i dźwiękowo gier. Dodawanie nowych funkcji i ulepszeń nie będzie wpływać na zakłócenia i opóźnienia, czyniąc rozgrywkę jeszcze bardziej atrakcyjną i przyciągającą nowych odbiorców.

Zakłady bukmacherskie na e-sport

Zakłady bukmacherskie na e-sport rosną w siłę. Dowodem na to jest coraz więcej witryn hazardowych, takich jak kasyno Vulkanbet, które oferują możliwość stawiania wirtualnych zakładów na najpopularniejsze wydarzenia e-sportowe. Coraz szybszy Internet i popularyzacja usług mobilnych sprawia, że fani obstawiania oczekują natychmiastowego i bezproblemowego dostępu do ulubionych usług, głównie na swoich smartfonach i tabletach.

O ile kwestia legalizacji zakładów sportowych leży w gestii poszczególnych krajów, o tyle nie da się zaprzeczyć, że coraz większy udział w zyskach bukmacherów, będą miały właśnie zakłady na e-sport. Aby dodatkowo podkręcić zainteresowanie tą dyscypliną, operatorzy chętnie budują całe kampanie promocyjne wokół e-sportu, udostępniają statystyki i historię rozgrywek, a także proponują nowe rodzaje zakładów i transmisje na żywo najważniejszych wydarzeń.

Przyciąganie nowych fanów dzięki mediom społecznościowym

Kibice są jednymi z głównych postaci w całej branży e-sportu. Fani gier e-sportowych przyzwyczaili się do tego, że otrzymują najwyższą jakość transmisji i nieograniczony dostęp do ulubionej rozrywki — te cechy z pewnością muszą zostać zachowane i rozwijane w przyszłości.

E-sport jest zbudowany na powiązaniach społecznych, budowaniu wspólnot i nowych znajomości. Powstało już wiele organizacji e-sportowych zrzeszających fanów poszczególnych gier, w ramach których można dzielić się emocjami i wrażeniami z gry.

Głównym narzędziem do podtrzymywania interakcji są media społecznościowe — Twitch, Facebook, YouTube czy TikTok, które nabrały wyjątkowego znaczenia w czasach lockdownu i odwołania wielu wydarzeń e-sportowych. Na tych platformach koncentrują się także marketingowe wysiłki wydawców i twórców gier, którzy poszerzają swoje wpływy i realizują cele w ramach rozwoju produktów, ekspansji na nowe rynki i dopasowywania oferty do potrzeb fanów.

Urządzenia mobilne

Branża e-sportowa będzie rozwijać się jeszcze szybciej, dzięki upowszechnieniu się urządzeń mobilnych. Zmniejszają one bariery wejścia i pozwalają na poszerzenie wpływów na zupełnie nowe grupy odbiorców i fanów. Mobilny e-sport jest już doskonale rozwinięty w krajach azjatyckich, a według szacunków, w przyszłym roku ma stanowić nawet połowę całego globalnego rynku gier.

Integracja e-sportu z platformami mobilnymi całkowicie zmienia to, w jaki sposób postrzegane były do tej pory gry e-sportowe dostępne na komputerach i konsolach. Digitalizacja sprawiła, że ??e-sport stał się bardziej dostępne dla graczy — w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie. Każdy gracz może szybko uzyskać dostęp do najpopularniejszych gier i grać na swoich zasadach.

Mobilne gry e-sportowe w niczym nie ustępują swoim innym wersjom. Posiadają nową i ulepszoną grafikę i wiele funkcji, dopasowanych do specyficznych wymagań urządzeń mobilnych. Gracze mogą na nowo odkrywać starsze gry i szybko uzyskać dostęp do najnowszych wydań.

Wpływ VR / AR

Zestawy słuchawkowe i okulary VR i AR pomagają kibicom „wejść” do świata odbywających się turniejów i poczuć rozgrywkę na zupełnie nowym poziomie. Zbliża to poniekąd e-sporty do tradycyjnych dyscyplin sportowych, których można doświadczyć osobiście.

O możliwościach, jakie daje zastosowanie wirtualnej rzeczywistości w e-sporcie, przekonano się w Szanghaju, gdzie podczas jednej z imprez e-sportowych dostarczono kibicom okulary AR. Dla wielu fanów e-sportu była to unikalna możliwość doświadczenia nowych emocji podczas oglądania ulubionej dyscypliny e-sportowej.

Jednym z zapierających dech w piersiach efektów był przelot smoka nad publicznością, rozpoznawanie głosowe i wizualne, spersonalizowane funkcje gry, czy zbliżenia na ulubionych graczy i drużyny.

Wciąż w fazie testów jest wykorzystanie okularów AR lub smartfonów, do uzyskiwania statystyk i historii rozgrywek na żądanie czy rozszerzanie lub pomnażanie ekranów gry. Dodatkowych atrakcji doda z pewnością trójwymiarowa mapa rozrywki oraz opcja śledzenia poczynań graczy z zupełnie nowej perspektywy.

NFT

NFT, czyli Non-Fungible Token to jeden z fenomenów minionego roku, który coraz częściej jest używany w branży gier i może narobić sporo zamieszania także w e-sporcie. NFT może obejmować praktycznie wszystko — od dzieł sztuki po wirtualne postaci czy gadżety związane ze znanymi postaciami.

Wejście NFT i ofert opartych na blockchain do branży gier stało się faktem, że wielu graczy lig e-sportowych coraz częściej rozważa zawieranie umów licencyjnych z operatorami zakładów sportowych. W efekcie powstają cyfrowe pliki kolekcjonerskie, które mogą zawierać portrety graczy, ich nazwiska i inne przedmioty wirtualne, które można nabywać, sprzedawać i wymieniać.

Autor: Nikodem

Data opublikowania: 29.06.2022 19:17

Polecane

  1. Bonusy u bukmacherów bez depozytu - które firmy oferują?Bonusy u bukmacherów bez depozytu - które firmy oferują?

    Firmy bukmacherskie w coraz większym stopniu intensyfikują swoje działania związane z zachęceniem klientów do skorzystania z oferty właśnie tego bukmachera. Rosnąca liczba ciekawych...

  2. Kto faworytem do mistrzostwa w F1?Kto faworytem do mistrzostwa w F1?

    Zawody F1 są najbardziej prestiżowymi międzynarodowymi wyścigami samochodowymi, cykl jest regularnie rozgrywany od 1950r. Fani pokochali te zawody w których udział biorą najlepsi na...

  3. Gdzie będą transmitowane mecze Bundesligi w sezonie 2022/2023?Gdzie będą transmitowane mecze Bundesligi w sezonie 2022/2023?

    Sezon 2021/22 w Bundeslidze już dawno się zakończył. Mistrzem kraju został po raz kolejny Bayern Monachium przed Borussią Dortmund, Bayerem Leverkusen, a także RB Lipsk. Te kluby wezmą...

Wpływ cyfryzacji i nowych technologii na rozwój e-sportu

Zgłoś błąd