Udostępnij:

Branża hazardowa w Polsce

Branża hazardowa w PolsceFot. shutterstock.com

Kasyna i gry losowe, zarówno te internetowe jak i klasyczne, rozgrywane w punktach naziemnych, cieszą się w Polsce sporą popularnością. Stawianie pieniędzy w celu trafienia bardzo dużej wygranej to atrakcyjny sposób na spędzenie wolnego czasu dla coraz większej liczby Polaków. 

Pomimo uciążliwych regulacji prawnych, które znacznie ograniczyły dostęp do tego typu rozrywki w sieci, w kraju nad Wisłą dostępna jest spora liczba stron oferujących automaty i gry hazardowe (przede wszystkim zakłady wzajemne). Dlatego, jeżeli mieszkasz w Polsce, nie powinieneś narzekać na brak możliwości wygrania zawrotnych sum pieniężnych. Zresztą, jakiś czas temu nareszcie zostało uruchomione też pierwsze, legalne i prawdziwie polskie kasyno online.  

Ustawa hazardowa

Rozmawiając o polskich grach losowych na pieniądze, nie sposób nie wspomnieć o ustawie hazardowej, której nowelizacja z 2017 roku wciąż dyktuje zasady działania branży. 

Treść ustawy wyraźnie ogranicza pole do działania zagranicznym dystrybutorom gier hazardowych oraz skupia się na wdrażaniu mechanizmów zmuszających legalne strony hazardowe online do przestrzegania polskiego prawa podatkowego. Oznacza to brak możliwości korzystania z kryptowalut podczas gry, co z pewnością zrazi do siebie wielu fanów tej metody płatności. 

Zwolennicy zaostrzeń prawnych w sferze hazardu wskazują na znaczny spadek przestępstw wynikających z nieuczciwych praktyk bukmacherów oraz właścicieli kasyn. Według nich, bezpieczna rozgrywka znacznie zmniejsza ryzyko uzależnienia się od hazardu oraz pozytywnie wpływa na doświadczenia płynące z gry. Ponadto, dzięki uszczelnieniu luk prawnych, za pomocą których przedsiębiorcy unikali płacenia podatków, więcej pieniędzy wpływa do budżetu państwa. Mogą one zostać wydane na pomoc oraz wsparcie dla najbardziej potrzebujących obywateli. 

Znaczna większość graczy sprzeciwia się jednak ustawie hazardowej oraz jej nowelizacji.  Według Maliny Nowak (edytor treści https://polskiekasynaonline.net/), ekspertki od spraw automatów online oraz szeroko rozumianej branży gier losowych, coraz to surowsze regulacje mogą zniechęcić potencjalnych graczy do zakładania kont na dostępnych witrynach.

Co gorsza, surowe prawo może także zrazić inwestorów i przedsiębiorców rozważających otwarcie na polskim rynku swoich stron internetowych oferujących gry hazardowe. To z kolei hamuje napływ dodatkowych środków pieniężnych do Skarbu Państwa, co negatywnie wpływa na rozwój polskiej gospodarki. 

Wpływ na społeczeństwo

Polskie społeczeństwo może nie ma aż tak zakorzenionych tradycji hazardu, które obserwowane są na przykład w państwach azjatyckich. Jednak wraz z upadkiem Polskiej Republiki Ludowej w 1989 roku i liberalizacją gospodarki, Polacy otrzymali wiele możliwości na pomnożenie swoich pieniędzy, takich jak chociażby obstawianie ich w kasynach online. Polska to państwo z ogromnym potencjałem gospodarczym, nie powinien nikogo więc dziwić fakt, że w latach 90-tych, hazardowe punkty naziemne wyrastały na ulicach miast jak przysłowiowe “grzyby po deszczu”. 

Wraz z popularyzacją internetu oraz płatności online, wielu przedsiębiorców zaczęło poszerzać swoją działalność o sklepy oraz internetowe witryny z grami. Oczywiście, punkty naziemne nadal pozostały bardzo popularnym miejscem spotkań, jednak wraz z upływem czasu i popularyzacją rozgrywek sieciowych, duża część graczy przeniosła się do strefy wirtualnej. 

Internetowi bukmacherzy oraz kasyna stały się bardzo pomocną odskocznią od przytłaczającej rzeczywistości w 2020 roku. W obliczu pandemii koronawirusa i zamkniętych kawiarni oraz punktów naziemnych, obywatele z większą chęcią korzystali z usług przedsiębiorstw oferujących najlepsze polskie gry losowe w internecie. 

Nawet teraz, pomimo stopniowego otwierania przestrzeni publicznej wraz z nałożeniem nowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego, Polacy rezygnują z wychodzenia z domu na rzecz grania przez internet – to znacznie bezpieczniejsza opcja dopóki zagrożenie COVID-19 nie zostanie całkowicie zażegnane. 

Wiele prac, książek i wypowiedzi ekspertów poświęconych negatywnym wpływom hazardu na społeczeństwo zostało opublikowanych w ostatnich latach. Czas pandemii i przymusowej kwarantanny pokazał, że gry losowe oraz branża hazardowa ma też swoje dobre strony i zastosowania. 

Podsumowanie 

Branża hazardowa w Polsce nie przestaje prężnie się rozwijać. Pomimo częstych zaostrzeń prawnych regulujących tą sferę biznesową, przedsiębiorcy stawiają na swoim i sprawnie stosują się do nowych ograniczeń, dzięki czemu gracze mogą być pewni bezpieczeństwa swoich środków oraz uczciwości dystrybutorów gier. 

Prognozy na przyszłość pozostają pozytywne – internetowe punkty z grami najprawdopodobniej nie stracą na popularności, a wraz ze stopniową eradykacją zagrożenia koronawirusem, naziemne kasyna wrócą ze zdwojoną siłą. 


Autor: Jan Malanowiczc

Data opublikowania: 25.01.2020 22:55

Polecane

  1. WTA Pekin 2023: Z kim zagra Iga Świątek? Drabinka, harmonogram, rywalkiWTA Pekin 2023: Z kim zagra Iga Świątek? Drabinka, harmonogram, rywalki

    Podczas gdy reszta świata zastanawia się, kto ostatecznie stanie na podium WTA Pekin 2023, oczy polskich kibiców są zwrócone w stronę jednej osoby: Igi Świątek. Nasza młoda gwiazda,...

  2. WTA Tokio 2023: Z kim zmierzy się Iga Świątek? Harmonogram, drabinka, rywalkiWTA Tokio 2023: Z kim zmierzy się Iga Świątek? Harmonogram, drabinka, rywalki

    W Tokio korty tenisowe zamienią się w arenę zmagań, na której jedną z głównych bohaterek będzie Iga Świątek. Po zakończonym US Open, polska tenisistka ma za zadanie oczarować azjatycką...

  3. FAME Friday Arena 2 karta walk - kto wystąpi?FAME Friday Arena 2 karta walk - kto wystąpi?

    Nadszedł czas na jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w świecie mieszanych sztuk walki i sportów kontaktowych – FAME Friday Arena 2. Tym razem, widzowie mogą spodziewać się nie...

Branża hazardowa w Polsce

Zgłoś błąd